Опис випробовуваних сортів

Для культури вирощування під укриттям рекомендуються як традиційні сорти, так і сорти повторного плодоношення (нейтрального дня). Незалежно від типу плодоношення, важливо вибрати не лише врожайні сорти, але і сорти з гарними смаковими якостями і красивою якісної ягодою.
Традиційні сорти використовуються для отримання врожаїв в певний час - їх плантації закладаються саджанцями Frigo А +, саджанцями Frigo з мультиплат або багато ріжковими саджанцями високої якості. Посадка такими саджанцями проводиться в літній або весняно-літній період, що дозволяє запропонувати ягоду за межами основного періоду її виробництва. Виробникам суниці слід звернути увагу не лише на діаметр кореневої шийки розсади, а й на кількість квіткових бруньок. Це особливо важливо в разі рослин, що використовуються для отримання врожаїв в певний час, коли особливо важливий перший урожай. Саме тому дуже важливо правильно визначити потенціал врожайності саджанців - саджанці з відкритою кореневою А + і саджанці з мультиплат мають різний потенціал врожайності. Для саджанців з відкритою кореневою А + потенціал врожайності становить 150-200 г., а саджанці із закритою кореневою з мультиплат здатні дати врожай і 400 г. Заморожений саджанець А + з відкритою кореневою може бути використаний для будь-якого виду вирощування (в грунті і в малооб'ємці ), а контейнерні рослини (з мультиплат) рекомендується використовувати для посадки в малооб'ємці, в основному на жолобах у всіх видах субстратів. Дуже часто плантації закладають багаторіжковими саджанцями з мультиплат, розглядаються вони як однорічні, але так як в наступному сезоні на кожному саджанці, найімовірніше, буде занадто багато квітконосів, що може негативно вплинути на якість ягоди.

Сорти повторного плодоношення байдужі до довжини дня. У природних умовах вони плодоносять з кінця весни і початку літа і після перерви (від декількох днів до декількох тижнів - в залежності від сорту) починають цвісти і дають ягоду знову до осені. Ці сорти виробляють майже весь час квітконоси, і дуже мало розеток. У цій групі сортів, рекомендується видалення перших квітконосів, що призводить до кращого вкорінення і більш раннього початку плодоношення в літньо-осінній період. Тривалий період плодоношення означає, що деякі з сортів цієї групи, шляхом надання їм оптимальних умов для росту і плодоношення, дозволяють отримати урожай понад 1,5 кг. якісної ягоди з одного саджанця. Через високу врожайність і тривалий період збору врожаю сортів нейтрального дня, виробники суниці в тунелях в Польщі, набагато більше зацікавлені цими сортами, ніж сортами з традиційним періодом плодоношення. Для цієї групи сортів якість саджанців є менш важливою, ніж у традиційних сортів суниці. Створення промислових плантацій з розсади малого діаметра, може привести до затримки плодоношення. На плантації, закладеної невеликими саджанцями, також важливо в обов'язковому порядку видалити перші квітконоси.

Традиційні сорти:
'Clery'
(Саджанці, поставлялися компанією VIVAI Mazzoni)
Це дуже ранній сорт, який достигає за 3 дні до популярного сорту «Honeoye». Ідеально підходить для вирощування ранньої ягоди, а також для вирощування в тунелях, де ягоди під час збору врожаю не дрібніють, як у сорту "Honeoye".
Кущ середньої сили росту, має сферичні, середньої висоти кущі. Листя світло-зелене. Квітконоси ростуть на тому ж рівні або трохи нижче, ніж листя, тому під час весняних заморозків можуть бути пошкоджені - в разі прискореного вирощування цього сорту в відкритому грунті необхідно в обов'язковому порядку захистити рослини на зиму. Цей сорт має квітки з великою кількістю пилку, тому вони охоче відвідуються комахами обпилювачами.
Плоди у формі подовженого конуса, яка зберігається протягом усього сезону збору врожаю. Завдяки яскраво-червоному кольору дуже добре представлені під час продажу, є досить транспортабельні. Вони також дуже солодкі й ароматні, що в разі ранніх сортів дуже важливо.
Рослини приносять урожай на хорошому рівні, а віддача ягоди сконцентрована в часі, що дозволяє збирати ранній високий урожай (іноді до тижня перед сортом «Elsanta»), коли ціни на суницю, як правило, дуже високі.
«Clery» є сортом, який в даний час став одним з найпопулярніших в прискореному вирощуванні суниці в Німеччині. Також сорт набирає популярності в Польщі. Підходить для вирощування, як у інертних субстратах, так і у відкритому грунті. До переваг цього сорту можна віднести високу стійкість до захворювань листя і кореневої системи. Особливо рекомендується для прискореного вирощування в тунелях.
Truskawkowe FACTORY
Stanislaw Bogdał: Сорт дуже приємно здивував розміром врожаю і якістю плодів. В умовах Śmigla підтвердив свій дуже ранній термін плодоношення. Плоди великі і привабливі, в кінці збору врожаю спостерігалося невелике зменшення розміру ягоди.

'Deluxe' (DA-46)
(Саджанці поставлялися компанією Planasa)
Сорт дозріває в ті ж терміни, що й «Elsanta». Кущі прямостоячі з темно зеленим листям, квіти дуже великі, квітконоси розташовані на рівні листя, маловосприйнятливі до сірої гнилі, до борошнистої роси мають більший опір, ніж 'Elsanta' і 'Darselect'.
Плоди конічної форми, дещо схожі на «Elsanty», помаранчево-червоного кольору, середнього і великого розміру, дуже смачні і ароматні. Мають збалансовану кількість цукру і кислоти. Плоди щільні з гарною стійкістю до пошкоджень, що робить їх придатними для транспортування. В обороті схожі на ягоди сорту 'Darselect'. «Deluxe» дає ягоду першого класу - з загальним виходом близько 80%. При посадці в захищеному грунті повинен висаджуватися з щільністю 10 рослин на метр квадратний. Для цього сорту небезпечна засоленість субстрату, також сорт чутливий до надлишку азоту.
Truskawkowe FACTORY
Stanislaw Bogdał: Цей сорт часто вирощується як новинки, без імені. В процесі вирощування в цьому проекті отримав назву «Deluxe». Виявилося, що трохи нагадує дуже популярний в Польщі сорт "Darselect", є як би її новою, поліпшеною версією. І все ж для більш ретельної оцінки цієї новинки потрібно буде трохи почекати.

'Rumba'
(Саджанці були поставлені компанією Flevoplant)
Ранній сорт, достигає приблизно за три, а іноді навіть за п'ять днів до сорту «Elsanta». Його плодоношення збігається з сортом "Honeoye". Перевагою цього сорту є яскраво-червоні плоди, які зберігають сяючу шкірку навіть через кілька днів після збору врожаю. Середня вага ягоди також значно вища, ніж у сорту 'Honeoye', і вона не так дрібніє в процесі плодоношення. Перші ягоди мають конічну форму, більш пізні - сферичну форму. Вони соковиті з хорошим, солодким смаком. Кістянка зазвичай знаходиться в поглибленнях в плодах. Плоди досить щільні і можуть збиратися повністю зрілими. Тим не менш, вони повинні бути зібрані регулярно і вчасно, перестиглі можуть темніти, як у «Honeoye». Сорт стійкий до сірої гнилі (Botrytis сinerea), борошнистої роси (Sphaerotheca macularis) і пошкоджень, викликаних дощем. Підходить для тривалого транспортування. Суцвіття ростуть на рівні листя, не дуже довгі, що захищає їх від весняних заморозків. Рослини потребують нормальної захисту від сірої гнилі. Квіти часто відвідуються комахами обпилювачами. Сорт «Rumba» при вирощуванні в поле є альтернативою сорту «Honeoye. Рекомендується садити рослини в ряду через 35 см., в таких умовах вже на другий рік плодоношення, листя утворюють завісу, яка захищає ягоду від сонячного світла і, таким чином, плоди не темніють. Врожайність на другий рік вирощування, як правило, дуже висока. «Rumba» дуже добре показує себе для вирощування ранньої ягоди як в полі під агроволокном, так і в тунелях на жолобах. При вирощуванні під плівкою або під мульчею із соломи при високих температурах може підгнивати коренева шийка, тому ви повинні проводити захисні агроприйоми.
Truskawkowe FACTORY
Stanislaw Bogdał: «Rumba» виявився одним з найкрасивіших сортів, вирощених в Śmigiel, має надзвичайно вражаючі, красиві, блискучі і дуже смачні плоди. Цей сорт вважається одним з найцікавіших в нашому досвіді по вирощуванню суниці. Більшість покупців, з усіх пропонованих сортів, вибрали саме його.

'Роксана'
(Саджанці поставлялися компанією Poland Plants)
Цей італійський сорт має відносно невисокі вимоги до умов вирощування. Рослини мають сильне зростання (будьте обережні, при занадто щільній посадці можуть виникнути проблеми з сірою гниллю), досить стійкі до морозу взимку (добре показують себе в континентальному кліматі).Плоди дуже великі, конічної форми, середньої щільності, червоні з блиском, мають привабливий зовнішній вигляд і гарні комерційні параметри (підходять для експорту та продажу через мережу супермаркетів). Плодоношення починається близько 6 днів після сорти «Аlba». При вирощуванні в літньо-осінній період і при вирощуванні в тунелях на жолобах має відмінну якість плодів. Це дає дуже хороші результати в разі планованого плодоношення (кінець липня, серпень, вересень) в холодних зонах при використанні рослин Frigo в горщиках. Сорт стійкий до грибкових хвороб кореневої системи, але трохи чутливий до антракнозу.
Truskawkowe FACTORY
Stanislaw Bogdał: «Роксана» є одним з найбільш великоплідних сортів з усього того, що ми вирощуємо в Śmigiel. Для вирощування цього сорту були використані дуже дрібні саджанці класу B, що, ймовірно, позначилося на врожайності. Незважаючи на це, сорт підтвердив свій величезний потенціал врожайності. Він цінний для тих, хто хоче запропонувати великі, дуже ефектні плоди.

Сорти нейтрального дня:

'Аmandine'
(Саджанці поставлялися компанією Planasa)
Сорт нейтрального дня, новинка з Франції, який компанія Planasa внесла в пропозицію в 2012 році. Ягоди цього сорту мають тверду шкірку, яка стійка до пошкоджень, що означає, що сорт підходить для довгострокового ринку, також хороший і для транспортування. Плоди мають красиву форму і дуже хороший смак. Сорт дуже урожайний.
Не терпить надмірного азотного живлення. Добре показує себе як при традиційному вирощуванні у відкритому грунті, так і при вирощуванні на жолобах в тунелях. Досить швидко входить в повне плодоношення, а ягода збирається легко.

Truskawkowe FACTORY
Stanislaw Bogdał: Цей сорт суниці належить до групи повторного плодоношення (нейтрального дня), дивує зовсім раннім терміном плодоношення. Цілком можливо, що це було пов'язано з тим, що перші квітконоси не були видалені, що було зроблено в разі інших сортів в нашому експерименті повторюваних сортів. Компанія Planasa також пропонує дуже якісні саджанці Frigo з мультиплат з декількома ріжками, з дуже великим потенціалом врожайності, що ймовірно, і призвело до щедрої і ранньої врожайності. Підтверджено, що варто вибирати високоякісні саджанці, які мають високий потенціал урожайності.

Evie II '
(Саджанці були поставлені компанією Flevoplant)
Рослини цього сорту виростають сильними і мають компактне зростання. Листя яскраво-зелене з сильним блиском. Суцвіття виростають за межі листя і сильно розгалужені. Плоди великі, тверді і дуже смачні, на останньому етапі збору спостерігається невелике зменшення розміру. Широко-конічні і конічні з сильним блиском і насиченим червоним кольором ягоди гарні для транспортування. Рослини мають високу стійкість до хвороби листя і кореневої системи. Ягоди стійкі до сірої гнилі. Цей сорт, через типовий десертний смак ягоди і дуже високу врожайністі, став одним з найпопулярніших сортів нейтрального дня в проекті. Зауважимо, однак, що оптимальна урожайність може бути забезпечена лише високим рівнем агротехніки, щодо якої рослини цього сорту дуже вимогливі. Сорт підходить для вирощування у відкритому грунті і на стелажах в тунелях.
Truskawkowe FACTORY
Stanislaw Bogdał: у цього сорту були видалені перші квітки і тому ягода трохи пізніше почала дозрівати. Після входу в повне плодоношення, при вирощуванні в Śmigiel, сорт показав свій великий потенціал врожайності. З другої половини липня в цілому приносить дуже хорошу ягоду. Ягода дуже красива і має гарний зовнішній вигляд. Цей сорт є одним з лідерів по врожайності.

'Linosa'
(Саджанці були поставлені компанією VIVAI Mazzoni)
Кущі цього сорту мають середню силу росту, листя розташовані дуже щільно. Сорт з хорошою стійкістю до основних грибкових захворювань суниці, помірно чутливий до білої плямистості листя, стійкий до борошнистої роси. Дуже врожайний. Квітконоси розташовані над листям, квітки мають велику кількість пилку. Рослини починають цвісти дуже рано, раннім є і збір першої ягоди, після цього настає період рясного цвітіння. Це один з найбільш ранніх сортів нейтрального дня. Перший пік плодоношення настає дуже рано, а потім, після невеликої паузи, плодоношення триває з середини літа до кінця сезону.Ягода має форму конусу або всіченого конусу, однакової форми, дуже приваблива, велика, яскраво-червона і блискуча. Насіння дрібне, дещо заглиблене, стійке до пошкоджень шкірки. Середина ягоди однорідного, червоного кольору, дуже щільна і смачна, з високим вмістом цукру. Збирається ягода дуже легко, а її твердість дозволяє робити це один раз в тиждень. Плоди міцні в обороті на ринку.

Truskawkowe FACTORY
Stanislaw Bogdał: Сорт здивував нас прекрасними, великими, помаранчево-червоними плодами. Виявилося, що цей сорт також дуже урожайний, ранньостиглий, а ягода вирівняна за розміром і легко збирається. Підтвердив свою високу придатність для вирощування у кокосових матах.